Saturday, July 24, 2010

Muhammed Rıza Şah Pehlevi- Süreyya İsfendiyari Bahtiyari -

Muhammed Rıza Şah Pehlevi & Süreyya İsfendiyari Bahtiyari - Soraya Esfandiary-Bakhtiari & Mohammad Reza PahlaviHayat Mecmuası-İzmit © 1999-2010 Copy Righted to Erkan Kiraz erkankiraz@yahoo.com. All Rights Reserved.Hayat Mecmuası-İzmit © 1999-2010 Copy Righted to Erkan Kiraz erkankiraz@yahoo.com. All Rights Reserved.Hayat Mecmuası-İzmit © 1999-2010 Copy Righted to Erkan Kiraz erkankiraz@yahoo.com. All Rights Reserved.


Muhammed Rıza Şah Pehlevi & Süreyya İsfendiyari Bahtiyari - Soraya Esfandiary-Bakhtiari & Mohammad Reza Pahlavi
Hayat Mecmuası-İzmit © 1999-2010 Copy Righted to Erkan Kiraz erkankiraz@yahoo.com. All Rights Reserved.
Muhammed Rıza Şah Pehlevi & Süreyya İsfendiyari Bahtiyari - Soraya Esfandiary-Bakhtiari & Mohammad Reza Pahlavi


Hayat Mecmuası: Haftalık Mecmua. No: 7, 18 Mayıs 1956, 75 Kuruş. Sahibi: Şevket Rado, Yazı İşleri Müdürü: Hikmet Feridun Es, Hazırlayanlar: Rakım Çalapala, Semiral Bilbaşar, Hans Jo-Schmoll & Firuz Aşkın. Fotoğraflar: Memleket İçi ve dışı: Foto Hayat, Asor, Associated Press, Birleşik Basın, Bosfor, Türk Haberler ve United Press, fotoğraf ajansları. Telif Hakları: Mecmuamızda neşrolunan bütün yazı ve resimlerin iktibas hakkı mahfuzdur. Mehaz göstermek suretiyle dahi alınamaz. Yabancı memleketler için telif hakkın T.H. Ajansı’na aittir. İdare Yeri: Divanyolu, Klodfarer Cad. No: 7, İstanbul. Tel: 22 43 73. Dizildiği Yer: Doğan Kardeş Yayınları, Anonim Şirketi Basımevi İstanbul. Basıldığım Yer: Tifdruk Matbaacılık Sanayi A.Ş. Basımevi İstanbul. Reklam İçin: Reklam Moran A.Ş. İstiklal Cad. No: 465, Tel: 44 93 18. [Teşekkürler: Fikri Orhan, 23.07.2010, Erkan Kiraz’ın Günlükleri, Alikahya-İzmit].

Muhammed Rıza Şah Pehlevi [26 Ekim 1919, Tahran, İran-27 Temmuz 1980, Kahire, Mısır]: İran şahı (16 Eylül 1941-11 Şubat 1979). Batı yanlısı bir dış politika izlemiştir, İran'ın son monarşik lideridir. Şehinşah (Kralların Kralı) ve Sayeh-eh-Khodah (Allah'ın Yeryüzündeki Gölgesi) gibi imparatorluk ünvanları vardır. Pehlevi Hanedanı'nın kurucusu Rıza Şah Pehlevi'nin en büyük oğluydu. İsviçre'de öğrenim gördükten sonra 1935-1938 arasında İran'da Askeri Akademi'de eğitim aldı. Sovyetler Birliği ve Birleşik Krallık'ın, Almanya'yla işbirliğini önlemek için İran'ı işgal etmesi üzerine tahta çıktı (1941). Bu ülkelerle, işgal kuvvetlerinin en kısa sürede geri çekilmesi karşılığında bir antlaşma imzalayarak 1943'te Almanya'ya savaş açtı. Bu arada sarsılan şahlık otoritesini İngiliz desteğiyle ayakta tutmayı başardı. II. Dünya Savaşı sonrasında petrol yataklarının yabancı şirketlere açma politikası, Muhammed Musaddık önderliğinde güçlü bir milliyetçi hareketin doğmasına yol açtı. Mart 1951'de Anglo-Iranian Oil Company'nin (AIOC) İran'daki mal varlığını millileştirmeye ilişkin bir yasayı meclisten geçirmeyi başaran Musaddık hızla güçlenmeye başladı. Nisan sonunda Muhammed Rıza Şah, Muhammed Musaddık'ı başbakanlığa atamak zorunda kaldı.Ağustos 1953'te Musaddık'ı başbakanlıktan uzaklaştırma girişimi boşa çıktıktan sonra İran'dan kaçtı. Daha sonra ABD tarafından desteklenen Musaddık karşıtlarının yarattığı karışıklıkların ardından geri dönerek yeniden iktidarı devraldı.(Ajax Operasyonu). Bir süre Mısır, Fas, Bahamalar ve Meksika'da kalan şah, yakalandığı pankreas kanserinin tedavisi için 22 Ekim 1979'da ABD'ye gitti. İki hafta sonra İran'da hükümetten destek alan militan gruplar ABD Büyükelçiliğini basarak 50'den fazla Amerikalıyı rehin aldılar ve rehinelere karşılık Muhammed Rıza Pehlevi'nin İran'a iade edilmesini istediler. Bu isteğin kabul edilmemesine karşın, ABD'den ayrılarak Panama'ya giden Şah, Enver Sedat'ın çağrısı üzerine Kahire'ye geçti ve orada öldü (1980). 3 kez evlenen Muhammed Rıza Pehlevi ilk evliliğini 1939'da Mısır Kralı I. Fuad'ın kızı Fevziye, ikinci evliliğinide 1951'de Süreyya İsfendiyari Bahtiyari yapmıştır. Ancak iki evliliği de erkek varis olmadığı için bitirmiştir. 1959'de evlendiği üçüncü karısı Farah Diba'nın 1960'ta Rıza Pehlevi'yi doğurması ile Pehlevi Hanedanı bir erkek varis kazandı. Toplam 4 çocuğu vardır. [Teşekkürler: Wikipedia.Org, 23.07.2010, Erkan Kiraz’ın Günlükleri, Alikahya-İzmit].

Süreyya İsfendiyari Bahtiyari [Prenses Süreyya]: Son İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin 1951 yılında evlendiği ikinci eşidir. "Sürgündeki Prenses" olarak da bilinir. Kendisi şaha erkek çocuk veremediği için şahın ailesi tarafından saraydan uzaklaştırılmıştır. Şah, kendisinin uzaklaştırılmasını istemese de ailesinin kararına riayet etmek zorunda kalmıştır. Süreyya ve İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin 1956'daki Türkiye ziyareti basında büyük yankı uyandırmış,Türk halkı zümrüt gözlü Soraya'ya "Süreyya" ismiyle seslendirmişlerdi ve hatta kimileri kız çocuklarına Süreyya ismini vermişti. İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi, Soraya'dan sonra 1959'da Farah Diba Pehlevi ile mesut bir evlilik gerçekleştirdi. Soraya ise Rıza Pehlevi’den ayrıldıktan sonra yeniden evlenmemiştir. Hüzünlü hikâyesiyle milyonların kalbinde yer eden zümrüt gözlü mahsun prenses 25 Ekim 2001'de Paris'teki evinde sessizce dünyaya gözlerini yummuştur. İsfendiyari'nin mahsun hikâyesini seneler sonra Ersin Faikzade sevenleri için kaleme almıştır. [Teşekkürler: Wikipedia.Org, 23.07.2010, Erkan Kiraz’ın Günlükleri, Alikahya-İzmit].